DANICA POPOVIĆ - Svetska banka ukinula Duing biznis listu



Danica Popović, kolumna za nedeljnik ''NIN''

I dobro je da su ukinuli Duing biznis listu, pa nas više niko iz sveta neće toliko hvaliti zbog bržeg izdavanja dozvola, dok se ovde, uz podršku vlasti, ilegalno gaji kanabis, trguje oružjem, prodaju diplome, a mladi bespovratno odlaze iz zemlje koju krasi začarani krug vlasti, biznisa, mafije i medija

Dugo im je trebalo, ali se ipak desilo: Svetska banka je prestala da objavljuje svoju čuvenu Duing biznis listu. Kako sami navode, prekid je nastao zbog brojnih neregularnosti u podacima objavljenim u izveštajima za 2018. i 2020. Ali, ni u druge podatke više ni oni ne veruju, već poručuju: „Poslednjih pet izveštaja mora se sistematski pregledati, a dok se nepravilnosti ne isprave, novih izveštaja neće biti.“

Bruka sa Duing biznis listom započela je pre dve godine, kada je glavni ekonomista Svetske banke dao ostavku i javno se ogradio od nelogičnih rezultata o uspehu Čilea, čiji je rejting na Duing biznis listi vrtoglavo skakao dok su na vlasti konzervativci, i padao čim se socijalisti vrate na vlast. Da ironija bude veća, tih godina se ništa u privrednom ambijentu Čilea nije menjalo, menjala se samo metodologija obračuna na Duing biznis listi. A taj glavni ekonomista, Pol Romer, dao je ostavku i vratio se na univerzitet, na kome je odavno zaslužio Nobelovu nagradu, koju je krajem te godine i dobio.

Naredni skandal se desio lane, kada je predsednik Svetske banke podneo ostavku, i to tri i po godine pre kraja mandata - a odlazak objasnio time što je našao bolji posao! Da stvar bude još gora, njegova oproštajna izjava ne bi prošla ni u filmovima C kategorije: „Ova mi se prilika ukazala i, znate, teško je predvideti kada će ovako nešto da vam se desi u životu“. A onda je rekao da je „rad Svetske banke sada važniji nego ikada“, ali je on, eto, našao nešto još važnije: bolji posao - za sebe lično.

Poslednji skandal izbio je pre par nedelja, kada se ispostavilo da su u izveštajima iz 2018. i 2020, u četiri zemlje identifikovane „teške nepravilnosti“. Radilo se o Kini, Saudijskoj Arabiji, Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Azerbejdžanu, u čijem je rejtingu u Duing biznis listi zabeležen senzacionalan pomak u poslovnom ambijentu: u Saudijskoj Arabiji za tridesetak mesta naviše, u Kini za petnaestak mesta, i tako redom...

Koga je interesovalo, u istom tom izveštaju je mogao da pročita i to da se na Balkanu najlakše posluje u - Severnoj Makedoniji! Po lakoći poslovanja, Makedonija je pretekla Nemačku, Francusku, Švajcarsku, o Sloveniji i da ne govorimo... a eto, nijedan izbeglica iz Sirije nije ni pomislio da u toj obećanoj zemlji provede trenutak više nego što je potrebno da se odmori i da nastavi put dalje na sever!

Ovakva Duing biznis lista nije bila pogubna samo za Svetsku banku. Mnogo je veća šteta napravljena državama koje su, znajući da će dolazak stranih investitora zavisiti od toga šta o njima piše u Duing biznis listi, nasilno i na brzinu menjale propise – a korupcija je zbog toga (dodatno) cvetala. Idealan primer su građevinske dozvole, koje se u svim zemljama u razvoju sve brže izdaju, mnogo pre zakonski propisanog vremena i ispunjenja uslova, što donosi brojne poene u Duing biznis listi, a sad, koja će zgrada kasnije da potone, ili otkliza negde drugde, ko bi sad o tome mislio....

I dobro, šta ćemo bez Duing biznis liste? Evo, i Stejt department se na nju često poziva, baš je nas pre neki dan pohvalio, kažu, u Srbiji se popravlja investiciona klima, samo ima još malo korupcije i administrativnih odugovlačenja... a dokle će Đekna, što bi rekli, ne zna se...

Da ih išta o Srbiji zanima, uradili bi isto što je pri analizi stanja u Bosni uradio Kurt Basener iz evropskog Saveta za demokratizaciju politike, pa poručio: „Da budem sasvim otvoren, politička elita u BiH sastoji se od veze između politike, biznisa, organizovanog kriminala i medija, u sve tri etničke grupe, podjednako. A njihovi glavni interesi su: mogu li zadržati sve što pokradu, mogu li ostati na položaju kako bi nastavili da kradu, i mogu li izbeći svaku odgovornost, bilo političku ili zakonsku. Ovaj sistem im to dozvoljava, i ništa što im Evropska unija može ponuditi nije bolje od toga. I to je razlog što nema nikakvog pomaka.“

Taj začarani krug vlasti, biznisa, mafije i medija krasi i Srbiju. I zaista je dobro da su ukinuli tu Duing biznis listu, pa nas više niko iz sveta neće toliko hvaliti kada ubrzamo izdavanje građevinskih i drugih dozvola, dok se ovde, uz podršku vlasti, ilegalno gaji kanabis, trguje oružjem, prodaju diplome, a mladi bespovratno odlaze iz zemlje.